Kovid-19 (Koronavirüs) sebebiyle ölü sayısı 2 bini aştı!


Koronavirüs salgını sebebiyle dünya teyakkuza geçmiş durumda. Dünyanın birçok yerinde bir an evvel bu virüsün tedavisinin bulunması için çaba gösteriliyor. Sonuçlar ise malesef iç açıcı değil. Son gelen can kaybı haberleriyle korku daha da fazlalaştı. Koronavirüs sebebiyle can kaybı sayısı 2 bini aştı.
Kovid-19 (Koronavirüs) sebebiyle ölü sayısı  2 bini aştı!

Koronavirüs salgını sebebiyle dünya teyakkuza  geçmiş durumda. Dünyanın birçok yerinde bir an evvel bu virüsün tedavisinin bulunması için çaba gösteriliyor. Sonuçlar ise malesef iç açıcı değil. Son gelen can kaybı haberleriyle korku daha da fazlalaştı. Koronavirüs  sebebiyle can kaybı sayısı 2 bini aştı. Çin'de yeni meydana gelen tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 5'e ulaştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan bildirilen verilere  göre, ülkede kesinleşen hasta sayısı 11 bin 977'sinin durumu ciddi olmak üzere 74 bin 185'e yükseldi. Ülkede kayıtlara geçen  toplam can kaybı biri Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nden olmak üzere 2 bin 5'e ulaştı. gidişatı şüpheli olan hastaların sayısı 5 bin 248'e, kontrol  altındakilerin sayısı ise 135 bin 881'e düşerken, hastalıktan iyileşerek taburcu olanların sayısı 14 bin 376'ya ulaştı.Diğer yandan salgından etkilenenlerin  sayısı Hong Kong'da 62'ye çıkarken, Makau Özel İdari Bölgesi'nde 10 olarak bildirildi.

Söz konusu yeni ölüm vakalarının 132'si, yeni vakaların da 1693'ü Kovid-19 salgının merkezi pozisyonundaki Hubey sehrinde meydana geldi. Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin daha önce virüsün içeriğini kapsayan bir raporda, yaşlılarda, hastalarda ve erkeklerde can kaybı oranının daha fazla  olduğu konusunda açıklamalarda bulundu. 

Ülkede 11 Şubat 2020'ye dek 1023 insanın virüsün etkisiyle can kaybı yaşadığı aktarılan detaylı raporda, Kovid-19'un sebep olduğu ölümlerin yüzde 30,2'sinin 60-69 yaş aralığında, yüzde 30,5'inin 70-79 yaş aralığında, yüzde 20,3'ünün de 80 yaş ve üzerindekilerde meydana geldiğini belirtti.

Hubey eyaletinin içinde bulunan Vuhan bölgesinde 12 Aralık 2019'da oluşan yeni tip koronavirüs salgını yüzünden içlerinde Türkiye'nin de yer aldığı ülkeler, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.


#GÜNDEM