Japonya'da 6 dakika süren işte o büyük felaket'ten yeni görüntüler!


11 Mart 2011'de Tohoku, Japonya'nın doğu kıyısı 9.00 büyüklüğündeki depremle sallanmıştı. 9.0 büyüklüğünde olan felaket Japonya tarihinde yaşanan en büyük deprem olduğu; dünyada ise en şiddetli ilk beş depremin arasında yer aldığı açıklandı.

Japonya hükümeti, sarsıntıyı resmi olarak "Büyük Doğu Japonya depremi" olarak isimlendirdi. Deprem 6 dakika boyunca devam etti ve sarsıntı sonrasında alanda 37.9 metreye dayanan tsunami dalgaları oluştu.

Depremde 15,828 kişi yaşamını yitirdi. 6,126 kişi ise yaralandı ve 2.173 insan kayıp olarak belirlendi. Kara ve demiryollarında çok büyük hasarlar meydana geldi, çeşitli bölgelerde yangınlar çıktı ve bir baraj çökerek ilgili alanda sel oluşturdu. Kuzeydoğu Japonya'da ise 4.4 milyon hane elektriksiz, 1.5 milyon hane ise susuz kaldı, deprem sonucu kıtlık sorunu da oluştu. Deprem sonucunda oluşan tsnuamiler ise Fukuşima Nükleer santralinde de ise çok büyük yıkımlar ve hasarlar oluşturdu.

Deprem sonrası meydana gelen tsunamiler ise saatte 500 km hızla Hawai'ye kadar ulaşmıştı, Kanada'ya kadar uzananları da oldu.


#GÜNDEM