İran'dan korkutan açıklama: Her 10 dakikada 1 kişi ölüyor!


İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, İran'da her 10 dakikada bir vatandaşın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle yaşamını yitirdiğini söyledi.
İran'dan korkutan açıklama: Her 10 dakikada 1 kişi ölüyor!

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran'da her 10 dakikada bir kişi covid-19 sebebiyle yaşamını yitiriyor. Bir saatte yaklaşık 50 kişi koronavirüse yakalanıyor." ifadesine yer verdi.

Cihanpur, yurttaşlarını, Nevruz tatilinde seyehate çıkmamaları ve kimseyi ziyaret etmemeleri konusunda uyardı.

"15 GÜNE KADAR KONTROL EDEMEZSEK, AĞIR KAYIPLAR VERİRİZ"

İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) 15 güne dek virüs kontrol altına alınmaması durumunda çok ağır kayıplar vereceklerini ifade etti.

Sağlık Bakan Yardımcısı Reisi, İran'daki tıp üniversitelerinin rektörleriyle uyguladığı videokonferansta koronavirüsle savaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Reisi, bugüne del covid-19 ile milli mücadele seferberliği ile ilişkin 22 milyon 500 bin yurttaşın sağlık kontrolünden geçirildiğini ve bunlardan 1 milyon 500 bin vatandaşın durumunun takip altında olduğunu dile getirdi. 

İranlı yetkili, "Koronavirüsü 15 güne kadar kontrol altına alamazsak eğer 2 ay daha covid-19'a karşı mücadele etmemiz gerekecek. Bu hususta çok ağır kayıplar veririz." ifadelerini kullandı. 

İran Sağlık Bakanlığı, yurtta Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 1135'e yükseldiğini söylemişti.